Pravdepodobne ste už počuli o rakovine hrubého čreva, ktorá je značne rozšírená najmä u ľudí nad 50 rokov. Oproti tomu rakovina tenkého čreva až tak rozšírená nie je, ale nie je na škodu vedieť aj niečo o nej. Aké sú jej príčiny, prejavy a predovšetkým formy prevencie?
Môže byť aj nezhubný
Pojem rakovina tenkého čreva zahŕňa celý rad zhubných nádorových ochorení danej časti tráviacej sústavy. Nádory v tenkom čreve sú zriedkavé a predstavujú asi len 1 až 2 % zo všetkých nádorov zažívacieho traktu. V prípade rakoviny tenkého čreva je postihnutý najdôležitejší segment tráviacej trubice, je to totiž úsek, v ktorom prebieha najdôležitejšia časť trávenia. Zhubné nádory sa môžu objaviť prakticky v ktorejkoľvek z uvedených častí. Okrem zhubných nádorov sa však v tenkom čreve vyskytujú aj benígne, čiže nezhubné nádory.
Zo začiatku môže byť bez príznakov
Nádory v tenkom čreve, podobne ako aj na mnohých iných miestach, zostávajú často dlhú dobu bez povšimnutia. Prvé štádiá rakoviny tenkého čreva prebiehajú obvykle bez akýchkoľvek klinických prejavov. Sprievodné ťažkosti sa obvykle objavujú až neskôr, a to najmä v dôsledku väčšieho nárastu nádoru, prípadne šírenia nádorových buniek. Pre rakovinu tenkého čreva sú charakteristické hlavne rôzne tráviace ťažkosti, ktoré bývajú ale veľmi neurčité, pretože poukazovať môžu na dlhý rad iných rôznorodých ochorení tráviaceho traktu. Môže ísť napríklad o kŕčovitú bolesť v brušnej oblasti, krátkodobú a opakovanú črevnú nepriechodnosť, hnačky, časté nutkanie na stolicu, stratu telesnej hmotnosti, nechutenstvo, hmatateľnú masu v bruchu či stopy tmavočervenej krvi v stolici.
Základom je strava – a genetika
Podstatou vzniku rakoviny tenkého čreva je nekontrolovateľný abnormálny rast buniek (ktoré majú potenciál šíriť sa do okolia) a následný vznik zhubného novotvaru. Prečo sa však rôzne bunky začnú v oblasti tenkého čreva množiť, nie je úplne objasnené. Presné príčiny vzniku mnohých typov nádorov v tenkom čreve nie sú presne známe. Odborníci hovoria hlavne o viacerých rizikových faktoroch, ktoré môžu zvyšovať riziko rozvoja daného zhubného ochorenia. Za zásadný faktor s významným vplyvom je považovaná najmä genetická predispozícia. Samozrejme, riziko zvyšuje aj nezdravý životný štýl. Prevenciou by teda malo byť zdravé stravovanie, udržiavanie si primeranej telesnej hmotnosti a pohyb.