Všetky sviatky sa nám nejakým spôsobom spájajú s jedlom. Či už ide o tie dlhodobejšie, ako napríklad Vianoce, alebo len obyčajný víkend na chalupe s rodinou. Ako predísť tomu, aby ste nemuseli povoľovať opasky na všetkých nohaviciach a boli po obede „odpísaní“ na zvyšok dňa?
Zázvorový všeliek
Samozrejme, najjednoduchším riešením je nejesť všetko, čo by chceli jesť naše oči. Ale keďže u každého z nás to občas nejde, poradíme vám niekoľko prírodných receptov, ako sa vyslobodiť z pocitu ťažkosti a nepríjemnej prejedenosti. Dokonalým pomocníkom pri optimalizácii tráviacej sústavy je napríklad ďumbier lekársky, alebo ľudovo nazývaný zázvor. Zázvor sa určite nájde takmer v každej domácnosti, a tak si z neho pokojne urobte čaj, alebo rovno požujte kúsok koreňa. Pomôže vám s nadúvaním, aktivuje žalúdočné šťavy, zlepší metabolizmus a ako bonus ešte aj spáli kalórie.
Pohyb robí zázraky
Činky s plným bruchom asi dvíhať nebudete, rovnako sa nevyberiete behať. Ale vo veľkej miere pomáha aj chôdza, a tak ak si doprajete dlhšiu prechádzku v miernom tempe, môže sa vám uľaviť. Telo je síce automaticky unavené, takže vám dáva signál, aby ste si ľahli, ale to len preto, lebo všetku svoju energiu využíva na trávenie. Naopak, ľahnutie si môže vaše žalúdočné problémy len predĺžiť. Ak by nepomohla ani prechádzka, skúste ešte sódu bikarbónu, ktorej lyžičku a pol zmiešate s vodou, vypijete a na chvíľu si ľahnete. Nesmiete to však často opakovať.
Páli vás záha?
Veľkým pomocníkom pri prejedení sa môžu byť aj bylinkové čaje. Hoci máte pocit, že najbližšie budete jesť o týždeň, skúste sa premôcť a vypiť aspoň šálku čaju z koreňa čakanky obyčajnej, harmančeku alebo mäty. Pri pocite nafukovania zasa vyskúšajte feniklový čaj, ten si možno pamätáte ešte z detstva, keď nám ho na zlepšenie trávenia varili naše mamy. Pomôcť vie aj šťava z čerstvej mrkvy, mätový cukrík alebo obyčajná mentolová žuvačka. A pár tipov máme aj na páliacu záhu: dajte si kúsok banána, pár mandlí (ale nepražených a nesolených) alebo kôrku z chleba.