Jednou z najčastejších príčin predčasnej smrti bývajú upchaté cievy. Mnoho faktorov, ktoré na to vplývajú, ovplyvniť nedokážeme. Či už ide o genetickú preddispozíciu, znečistenie ovzdušia alebo chémiu všade okolo nás, veľa s tým neurobíte. Môžete však niečo urobiť so svojím životným štýlom. Viete, ako si prečistiť cievy a vyhnúť sa tak zbytočnému ohrozeniu života?
Následky sú okamžité – príznaky takmer žiadne
Môžete byť vegán, nefajčiar, abstinent – cievna mozgová príhoda alebo ateroskleróza sa nemusia vyhnúť ani vám. Samozrejme, fajčenie, mastné jedlá a nadmerná konzumácia alkoholu šancu na upchatie ciev zvyšujú, ale inak si nemôžete byť nikdy stopercentne istí, že sa mu vyhnete. Upchatie ciev sa navyše navonok skoro vôbec neprejavuje, takže výsledok príde rýchlo a často bez varovania. Nemusí sa to prejaviť iba infarktom alebo mozgovou príhodou, môžete mať tiež poškodené obličky alebo zrak, skolabujú vám pľúca alebo vznikne gangréna končatín. Vyvarovať sa toho včas sa dá nielen stravou, ale aj dostatočným pitím vody, aktívnym pohybom a oddychovaním. Ak športovať iba začínate, odporúčame zohnať si športovú výbavu, pri nákupe ktorej vám pomôžu Hop Sport zľavové kódy či MyProtein zľavový kód, ak ste už v športovaní zabehnutý a potrebujete si dokúpiť výživové doplnky.
Cholesterol nie je iba v jedle
Napriek tomu, že upchaté cievy sa takmer nijako neprejavujú, existuje pár príznakov, ktoré ich môžu signalizovať. Sú to napríklad problémy s erekciou, vypadávanie vlasov alebo necitlivosť a bolestivosť dolných končatín. Cievy nám obvykle najviac upcháva cholesterol. Ten sa nenachádza len v mastných jedlách, ale častokrát je aj výsledkom genetiky. Jeho tvorbu však môžeme ovplyvniť aj prijímaním správnych potravín. Prvou z nich je napríklad špargľa, ktorá síce nechutí každému, ale obsahuje vitamíny C, E, B1 a B2, vlákninu a zinok, a tie dokážu prirodzenou cestou uvoľniť upchaté cievy. Okrem toho znižuje krvný tlak a zabraňuje vzniku krvných zrazenín. Ak vám nechutí varená, môžete vyskúšať aj špargľovú polievku alebo šalát, poprípade ďalšiu proti-cholesterolovú potravinu – cesnak. Ten miluje aj naše srdce, pretože ho dokáže dostatočne ochrániť a navyše aj zníži krvný tlak. Zvýšiť jeho prísun by mali hlavne ľudia, ktorí už majú zanesené cievy. Dokáže totiž už vzniknutý povlak na stenách zničiť alebo redukovať.
Zázračné semienka
Exotickou potravinou, ktorá bojuje proti upchatým cievam, je granátové jablko. Jeho krvavá farba priam naznačuje, že sa hodí pre srdce aj cievy. Fytonutrienty, ktoré obsahuje, dokážu ochrániť stenu našich ciev pred poškodením. Môžete si dopriať nielen dužinu jablka, ale urobiť si z granátového jablka aj chutný džús alebo jemne kyslý koláč. Veľkým hitom v stravovaní sú momentálne chia semienka, ktoré sú veľmi dobré aj pri probléme s upchávaním ciev. Sú bohatou zásobárňou kyseliny alfa-linolénovej, najväčšieho bojovníka proti zlému LDL cholesterolu. Granátové jablko podporuje normálnu funkciu srdca, ciev a reguluje aj krvný tlak. A na záver ešte iný druh semienok, a to ľanové. Tie dokážu s našou kardiovaskulárnou sústavou urobiť priam zázrak. Obsahujú spomínanú kyselinu alfa-linolénovú a tiež vlákninu, lignan a omega-3 mastné kyseliny. Pomáhajú hlavne pri znižovaní krvného tlaku, ale podporujú aj činnosť srdca a ciev. Jesť ich môžete tak, ako chia semienka – pridaním do ovsenej kaše, smoothie alebo jogurtu. Máte v kuchyni spotrebiče, ktoré vám pomôžu dobrú kašu či smoothie pripraviť? Ak nie, kúpte si ich s výhodnými zľavami vďaka výhodným zľavám na https://www.kuponyzdarma.sk/.