Energia pre život GVARANAL

Guarana je tropická rastlina Paulinia cupana. Charakteristickým znakom jej plodov je pomerne vysoký obsah kofeínu, väčšinou 3,6%, a to vo forme guaraninu, ktorý má určité odlišnosti, týkajúce sa rýchlosti vstrebávania a účinku obsiahnutých látok. Okrem guaranínu rastlina obsahuje ďalšie komponenty.

V 100 g semien sú nasledujúce komponenty: 73,1 g vody, 0,94 g bielkovín, 0,03 g tuku, 24,7 g sacharidy, 0,9 g minerálne látky, najmä vápnik, fosfor a tiež 30 mg železa. Energetická hodnota v 100 g je 435 kJ (102 kcal).

Guarana bola najmä v južnej Amerike dlho známa ako tonizujúci prostriedok, do Európy sa dostala ako guaranová pasta. Jej používanie bolo rozšírené v rôznych úpravách a pri rôznych príležitostiach.

Výhoda tejto prírodnej formy kofeínu je v tom, že sa spomaľuje vstrebávanie, avšak jeho účinná hladina sa v krvi a v tkanivách udržuje pomerne dlhú dobu. Tým sa minimalizujú vedľajšie účinky, ktoré sú často po kofeíne pozorovateľné ako napr. búšenie srdca, pocit prekyselenia žalúdka a pod... Preto prípravok s týmito vlastnosťami je vhodný pre dlhodobú stimuláciu centrálnej nervovej sústavy. Dochádza tak napríklad k zlepšeniu psychickej koncentrácie, ku zníženlu pocitu únavy ako fyzickej tak psychickej a to zo všetkými dôsledkami. Dôležitým prejavom je tiež zníženie pocitu hladu, čo je vlastné rade látok s centrálne stimulujúcimi účinkami. Výhodou oproti kofeínu obsiahnutom v káve, alebo inom nápoji, charakterizovaných často ako enerqetické nápoje je práve dlhodobosť stimulačného účinku a minimálne množstvo nežiadúcich vedľajších prejavov.

Pritom množstvo kofeínu, ktoré sa uvolní z prípravku GVARANAL pri jednej dávke, nepresiahne množstvo kofeínu obsiahnutom v 1/3 - 1/2 šálky bežne používanej kávy.

Z toho vyplýva fakt, že použitie GVARANALU je možné aj u ľudí, ktorí sa inak obávajú konzumácii kávy z rôznych zdravotných dôvodov (žalúdok, srdce). U prevažnej väčšine z nich môže byť dosiahnuté centrálne povzbudzujúceho efektu s menším množstvom tohto prírodne sa vyskytujúceho kofeínu. Tým sa vlastne rozširuje paleta stimulačných prostriedkov s minimálnymi vedl'ajšími účinkami.

Zdroj: OHM

Guarana